SD Home
A.net/SD
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
NAIA Indoor Championships
February 29th-2nd 2024 Brookings, South Dakota, United States
Report
Block
7 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Mar 2nd to Mar 4th
Results
Video
News
Blogs
2024
1
1
3
2023
3
2022
2
2021
1
2
2
2020
1
2
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
3
2016
1
10
2015
1
2
2014
1
5
2013
1
4
2012
1
1
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
2
1
2008
1
5
1
2007
6
4
2006
2
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
3
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - NAIA Indoor Championships
Mar 2nd 2017, 10:46pm
Attending groups
DyeStatCOLLEGE.com
RunnerSpace.com/TN
LiveWebcasts
Invited groups
2017
NAIA Indoor Track & Field Championships
2017 Results - NAIA Indoor Championships
Published by
ResultsCentral
Mar 2nd 2017, 10:46pm
Results: CFPI Timing
Varsity - Mens
1.
Indiana Tech
118
2.
Concordia-Nebraska
47
3.
Southern-New Orleans
39
4.
Wayland Baptist
35
5.
Doane
33.5
6.
Marian
32
7.
St Ambrose
31
8.
William Carey
28
9.
Cardinal Stritch
26
10.
Cornerstone
25
11.
Aquinas
23
11.
St. Francis (IL)
23
13.
Olivet Nazarene
18
14.
Taylor
16
14.
Keiser
16
16.
Siena Heights
14.5
17.
Eastern Oregon
14
18.
Bethel (IN)
13
19.
Midland
12
19.
Tennessee Wesleyan
12
21.
Hastings
11
21.
Florida Memorial
11
21.
Dordt
11
24.
Indiana Wesleyan
10
24.
Northwestern (IA)
10
24.
Westmont
10
24.
Bacone
10
28.
Lindsey Wilson
8
28.
Madonna
8
30.
Rocky Mountain
7
30.
Columbia College of ...
7
30.
York (NE)
7
30.
Morningside
7
34.
West Virginia Instit...
6
35.
St. Mary (KS)
5
35.
McPherson
5
35.
Central Methodist
5
35.
Graceland
5
39.
Goshen
4
39.
Dakota State
4
39.
Huntington
4
39.
William Penn
4
39.
Carroll (MT)
4
39.
Benedictine (KS)
4
45.
Point Park
3
45.
Indiana University E...
3
45.
Oklahoma City
3
45.
Davenport
3
45.
Rio Grande
3
45.
Lewis-Clark State
3
45.
Mid America Nazarene
3
45.
Milligan
3
45.
Dickinson State
3
54.
Mount Marty
2
54.
U. of Cumberlands
2
56.
Briar Cliff
1
56.
Lindenwood U - Belle...
1
56.
Robert Morris (IL)
1
56.
Voorhees
1
56.
Webber International
1
Varsity - Womens
1.
Indiana Tech
62
2.
Oklahoma City
39
3.
Wayland Baptist
34
4.
Concordia-Nebraska
31
4.
St. Francis (IL)
31
6.
Hastings
30.5
7.
Siena Heights
25
7.
Missouri Baptist
25
9.
Mobile
22
10.
Olivet Nazarene
20
10.
Aquinas
20
12.
Southern-New Orleans
19
13.
Carroll (MT)
18.5
14.
Friends University
17
14.
Northwestern (IA)
17
16.
Southwestern (KS)
16
16.
Point Park
16
18.
Cardinal Stritch
13
19.
St Ambrose
11
19.
Westmont
11
19.
Taylor
11
22.
St Xavier
10
22.
Rio Grande
10
22.
Milligan
10
22.
Indiana Wesleyan
10
22.
Bethel (IN)
10
22.
Life University
10
28.
Dordt
9
29.
Biola
8
29.
SCAD Atlanta
8
29.
Concordia (MI)
8
29.
Judson
8
33.
Cornerstone
6
34.
Doane
5
34.
Clarke
5
34.
Ottawa (KS)
5
34.
Southern Oregon Univ...
5
38.
Mid America Nazarene
4
38.
Morningside
4
38.
Eastern Oregon
4
38.
Langston
4
42.
Jamestown
3
42.
Huntington
3
42.
Park
3
42.
Trinity Christian
3
42.
Keiser
3
42.
St. Mary (KS)
3
48.
College of Idaho
2
49.
Lewis-Clark State
1
49.
Benedictine (KS)
1
49.
Spring Arbor
1
49.
Ohio Christian Unive...
1
49.
Montreat
1
Mens Results
Womens Results
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Kejavon Moore
6.71a
Indiana Tech
2.
Sr
Mateo Edward
6.77a
William Carey
3.
Jr
Josh Parsons
6.79a
Tennessee Wesleyan
4.
Sr
Wayne Sharbahn
6.80a
Indiana Tech
5.
So
Moussa Conde
6.89a
Marian
6.
So
Dean Simon
6.91a
York (NE)
7.
Sr
Trevor Stanley
6.92a
Indiana Tech
7.
Fr
Matt Lockridge
6.92a
Indiana Tech
9.
Jr
Cadarius Harris
6.93a
Tennessee Wesleyan
60 Meter Dash
Heptathlon
- Finals
x
1.
Fr
Pieter Top
7.16a
PR
Westmont
2.
Sr
Lucas Wiechman
7.19a
PR
Concordia-Nebraska
3.
Sr
Jordan Strand
7.21a
PR
Northwestern (IA)
4.
Jr
Kevin Smith
7.27a
SR
Spring Arbor
5.
So
Winston Lawson
7.29a
PR
Vanguard
6.
Fr
Calvin Korver
7.33a
PR
Northwestern (IA)
7.
So
Philip Fox
7.38a
Bethel (IN)
8.
Sr
Seth Gretz
7.41a
SR
Oregon Tech
9.
Jr
Cameron Kitson
7.42a
Bethel (IN)
10.
Sr
Drew Gandy
7.44a
Central Methodist
10.
Fr
Maximilian Holzmuller
7.44a
PR
Cardinal Stritch
12.
Sr
Deon Fox
7.50a
Cornerstone
13.
Sr
Brooks Gerke
7.52a
SR
Huntington
13.
So
Cole Connell
7.52a
PR
St Ambrose
15.
So
Jackson Nemitz
7.56a
PR
Westmont
16.
Fr
Levi Sudbeck
7.65a
PR
Doane
17.
Sr
Michael Lucas
7.92a
Doane
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Josh Parsons
6.75a
Tennessee Wesleyan
1.
Sr
Wayne Sharbahn
6.75a
PR
Indiana Tech
1.
So
Kejavon Moore
6.75a
Indiana Tech
4.
Sr
Mateo Edward
6.77a
William Carey
5.
Fr
Matt Lockridge
6.81a
PR
Indiana Tech
6.
Sr
Trevor Stanley
6.82a
PR
Indiana Tech
7.
So
Dean Simon
6.84a
PR
York (NE)
8.
So
Moussa Conde
6.85a
Marian
9.
Jr
Cadarius Harris
6.86a
Tennessee Wesleyan
10.
So
Tobias Durham
6.90a
Warner Southern
10.
Fr
DeQuan Robinson
6.90a
Lindsey Wilson
10.
Jr
Jordan Duncan
6.90a
St. Francis (IL)
13.
So
Kevin Hallmon
6.91a
Lindsey Wilson
14.
Jr
Justin Johnson
6.92a
SR
William Carey
15.
So
Jebarri Cumberbatch
6.96a
Eastern Oregon
16.
Sr
Leslie Romer
6.98a
Taylor
17.
Jr
Kyle Pleban
7.01a
Keiser
17.
Sr
Sogo Akinyosoye
7.01a
Marian
Fr
Khari Saunders
DNS
Lindsey Wilson
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jahnoy Thompson
21.23a
PR
Southern-New Orleans
2.
Fr
DeQuan Robinson
21.36a
PR
Lindsey Wilson
3.
So
Gairy Springer
21.45a
PR
Indiana Tech
4.
Sr
Trevor Stanley
21.51a
PR
Indiana Tech
5.
Jr
Josh Parsons
21.55a
PR
Tennessee Wesleyan
6.
So
Moussa Conde
21.58a
PR
Marian
7.
Sr
Wayne Sharbahn
21.70a
Indiana Tech
8.
Sr
Michael Ohioze
21.85a
St Ambrose
So
Kevin Hallmon
DQ
Lindsey Wilson
200 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
DeQuan Robinson
21.44a
Lindsey Wilson
2.
So
Kevin Hallmon
21.51a
SR
Lindsey Wilson
3.
So
Jahnoy Thompson
21.52a
Southern-New Orleans
4.
So
Moussa Conde
21.58a
Marian
5.
Jr
Josh Parsons
21.63a
Tennessee Wesleyan
6.
Sr
Wayne Sharbahn
21.64a
PR
Indiana Tech
7.
Sr
Trevor Stanley
21.66a
Indiana Tech
8.
So
Gairy Springer
21.67a
Indiana Tech
9.
Sr
Michael Ohioze
21.84a
PR
St Ambrose
10.
Fr
Devan Sawyerr
21.96a
Mid America Nazarene
11.
Fr
Isaiah Griffin
22.00a
PR
Mid America Nazarene
11.
So
Holt Keeling
22.00a
SR
Lindsey Wilson
11.
So
Kejavon Moore
22.00a
PR
Indiana Tech
11.
Jr
Jordan Duncan
22.00a
PR
St. Francis (IL)
15.
So
Matt East
22.04a
Southern Oregon Univ...
16.
Fr
Brandon Massey
22.07a
PR
Rio Grande
17.
Fr
Jeremiah Ratliff
22.09a
Indiana Tech
18.
Sr
Alex Moses
22.13a
PR
Bethel (IN)
19.
So
Mason Held
22.15a
York (NE)
20.
So
Dean Simon
22.19a
PR
York (NE)
21.
So
Tobias Durham
22.28a
PR
Warner Southern
22.
Fr
Martarious Brooks
22.62a
Cumberland U.
Sr
Robert Iron Shell
DNF
Briar Cliff
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jahnoy Thompson
48.06a
Southern-New Orleans
2.
Sr
Michael Ohioze
48.57a
PR
St Ambrose
3.
Jr
Edens Thermidor
48.58a
Keiser
4.
So
Xavier Williams
49.12a
Indiana Tech
5.
So
Qadir Muhammad
49.22a
Indiana Tech
6.
Fr
Acdane Campbell
49.33a
Southern-New Orleans
7.
So
Danielle Richards
49.67a
Southern-New Orleans
8.
Sr
Robert Iron Shell
1:45.75a
Briar Cliff
400 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Jahnoy Thompson
48.75a
Southern-New Orleans
2.
Sr
Robert Iron Shell
48.80a
SR
Briar Cliff
3.
Sr
Michael Ohioze
49.00a
St Ambrose
4.
So
Danielle Richards
49.02a
PR
Southern-New Orleans
5.
Fr
Acdane Campbell
49.05a
PR
Southern-New Orleans
6.
Jr
Edens Thermidor
49.19a
Keiser
7.
So
Xavier Williams
49.21a
Indiana Tech
8.
So
Qadir Muhammad
49.24a
Indiana Tech
8.
Fr
Demetrius Turner
49.24a
Wayland Baptist
10.
So
Austin Hickerson
49.27a
PR
Spring Arbor
11.
So
Jack Reemtsma
49.28a
PR
St Ambrose
12.
Fr
Andrew Chant
49.65a
Madonna
13.
Sr
Josiah Eckels
49.78a
Dordt
14.
Fr
Barthelomy Peter
50.00a
Indiana Tech
15.
Fr
Chale McLeod
50.26a
PR
Florida Memorial
16.
Fr
Aaron Porter
55.93a
Indiana Tech
17.
Sr
Deshawn Woods
1:04.99a
Indiana Tech
So
Jean Soutien
FS
Wayland Baptist
So
Moussa Conde
DNS
Marian
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Tre Hinds
1:17.41a
Wayland Baptist
2.
Sr
CJ Muller
1:19.26a
PR
Concordia-Nebraska
3.
Sr
Devon Marrow
1:19.33a
SR
Indiana Tech
4.
So
Gairy Springer
1:19.64a
Indiana Tech
5.
So
Mason Held
1:19.70a
PR
York (NE)
6.
So
Ben Martinez
1:20.40a
PR
Rio Grande
7.
So
Alan Varela
1:20.47a
PR
Doane
8.
Jr
Aaron Lemon
1:21.28a
Northwestern (IA)
600 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Tre Hinds
1:19.96a
Wayland Baptist
2.
Sr
CJ Muller
1:20.27a
Concordia-Nebraska
3.
So
Mason Held
1:20.41a
York (NE)
4.
Sr
Devon Marrow
1:20.55a
Indiana Tech
5.
So
Gairy Springer
1:20.85a
Indiana Tech
6.
So
Ben Martinez
1:20.91a
Rio Grande
7.
So
Alan Varela
1:21.00a
Doane
8.
Jr
Aaron Lemon
1:21.07a
Northwestern (IA)
9.
Jr
Joey Gonzalez
1:21.23a
Wayland Baptist
10.
So
Nathan Matters
1:21.44a
PR
Concordia-Nebraska
11.
Jr
Adam Berhe
1:21.65a
Wayland Baptist
12.
Jr
Michael Braxton
1:21.79a
PR
Webber International
13.
Jr
Joe Heinrichs
1:22.11a
Briar Cliff
14.
Fr
Mychal Vinson
1:22.44a
PR
Marian
15.
So
Gilbert Ramirez
1:22.53a
U of the Southwest
16.
Fr
Pedro Perez Espino
1:23.22a
PR
Westmont
17.
Fr
Brian Gonzales
1:23.96a
Wayland Baptist
18.
So
Landis Meyer
1:24.35a
PR
Soka U. of America
19.
Jr
Rane Nichols
1:25.70a
St Ambrose
20.
So
Josh Wallin
1:31.40a
Eastern Oregon
Sr
Jordan Clarke
DQ
Webber International
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Presley Martin
1:52.14a
Marian
2.
So
Brent Rodden
1:52.41a
Siena Heights
3.
Sr
Alex Saunders
1:54.19a
Southern-New Orleans
4.
Fr
Thomas Morrell III
1:54.40a
Eastern Oregon
5.
Sr
Mark Moeller
1:54.42a
Dakota State
6.
So
Peter Hollinger
1:54.82a
Northwestern (IA)
7.
Sr
Jordan Houdek
1:54.88a
Mount Marty
8.
So
Bryce Choate
1:57.38a
Tennessee Wesleyan
800 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Presley Martin
1:53.50a
Marian
2.
So
Bryce Choate
1:53.71a
PR
Tennessee Wesleyan
3.
Fr
Thomas Morrell III
1:53.78a
PR
Eastern Oregon
4.
Sr
Mark Moeller
1:53.87a
PR
Dakota State
5.
So
Brent Rodden
1:54.38a
Siena Heights
6.
Sr
Alex Saunders
1:54.41a
Southern-New Orleans
7.
Sr
Jordan Houdek
1:54.61a
PR
Mount Marty
8.
So
Peter Hollinger
1:54.63a
Northwestern (IA)
9.
Sr
Sam Wensink
1:55.10a
Dordt
10.
Sr
Supervoid Mack
1:55.24a
Cardinal Stritch
11.
Fr
Alberto Rodriguez
1:55.39a
PR
Johnson & Wales (Den...
12.
Jr
John Principato
1:55.45a
St. Francis (IL)
13.
Sr
Matt Adair
1:55.94a
Indiana Tech
14.
Sr
Dominic Muessig
1:57.91a
Siena Heights
15.
Sr
Meshach Adams
1:58.06a
St. Mary (KS)
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jeremy Brassard
2:26.19a
PR
Olivet Nazarene
2.
Jr
Brian Blaylock
2:26.32a
PR
St. Francis (IL)
3.
Jr
Luke Runyan
2:27.92a
Indiana Tech
4.
Fr
Michael Conant
2:29.58a
PR
Westmont
5.
Jr
John Danner
2:30.14a
Benedictine (KS)
6.
Sr
Andres Herbert
2:30.59a
PR
Bethel (IN)
7.
Jr
Jacob Green
2:36.57a
Morningside
8.
Jr
Jason Kenny
2:43.39a
Morningside
1000 Meters
Heptathlon
- Finals
x
1.
Fr
Pieter Top
2:46.88a
PR
Westmont
2.
Sr
Drew Gandy
2:47.01a
PR
Central Methodist
3.
Sr
Jordan Strand
2:48.64a
Northwestern (IA)
4.
So
Winston Lawson
2:49.42a
PR
Vanguard
5.
So
Jackson Nemitz
2:49.47a
PR
Westmont
6.
Fr
Maximilian Holzmuller
2:50.77a
Cardinal Stritch
7.
So
Philip Fox
2:53.21a
PR
Bethel (IN)
8.
So
Cole Connell
2:55.37a
PR
St Ambrose
9.
Fr
Calvin Korver
2:58.31a
Northwestern (IA)
10.
Sr
Seth Gretz
3:03.20a
Oregon Tech
11.
Sr
Lucas Wiechman
3:03.84a
PR
Concordia-Nebraska
12.
Jr
Kevin Smith
3:07.08a
SR
Spring Arbor
13.
Fr
Levi Sudbeck
3:09.56a
PR
Doane
14.
Sr
Michael Lucas
3:15.22a
Doane
15.
Jr
Cameron Kitson
3:19.56a
PR
Bethel (IN)
16.
Sr
Brooks Gerke
3:28.35a
PR
Huntington
17.
Sr
Deon Fox
3:37.39a
Cornerstone
1000 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Brian Blaylock
2:28.47a
St. Francis (IL)
2.
Jr
Luke Runyan
2:28.74a
Indiana Tech
3.
Jr
John Danner
2:29.61a
PR
Benedictine (KS)
4.
So
Jeremy Brassard
2:30.16a
Olivet Nazarene
5.
Jr
Jacob Green
2:30.87a
PR
Morningside
6.
Fr
Michael Conant
2:30.99a
Westmont
7.
Jr
Jason Kenny
2:31.41a
PR
Morningside
8.
Sr
Andres Herbert
2:31.46a
Bethel (IN)
9.
Sr
George Robinson
2:32.26a
Mid America Nazarene
10.
Jr
Nic Ganzeveld
2:33.03a
Waldorf
11.
Jr
Jeremiah Panec
2:34.91a
Dakota Wesleyan
12.
So
Matt Meehan
2:35.94a
Olivet Nazarene
13.
So
Ty Hansen
2:36.34a
Midland
14.
Sr
Alejandro Garcia
2:43.02a
Robert Morris (IL)
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Jackson Thomas
4:12.38a
Bacone
2.
Fr
Colin De Young
4:13.15a
PR
Cornerstone
3.
Jr
Daniel Garcia
4:13.63a
Cardinal Stritch
4.
Jr
Tim Rose
4:13.72a
PR
Northwestern (IA)
5.
So
Chance Hyatt
4:15.73a
PR
Carroll (MT)
6.
Sr
Taylor Tafelsky
4:17.27a
PR
Milligan
7.
So
Benson Koech
4:17.43a
Rocky Mountain
8.
Sr
Alejandro Garcia
4:17.80a
Robert Morris (IL)
9.
Sr
Fred Petsch
4:17.87a
PR
Rocky Mountain
10.
Fr
Michael Oldach
4:24.54a
Westmont
1 Mile
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Jackson Thomas
4:21.19a
Bacone
2.
Fr
Colin De Young
4:21.34a
Cornerstone
3.
So
Chance Hyatt
4:21.61a
Carroll (MT)
4.
Sr
Fred Petsch
4:21.66a
Rocky Mountain
5.
So
Benson Koech
4:21.99a
Rocky Mountain
6.
Sr
Alejandro Garcia
4:22.12a
Robert Morris (IL)
7.
Fr
Michael Oldach
4:23.05a
PR
Westmont
8.
Jr
Tim Rose
4:25.45a
Northwestern (IA)
9.
Jr
Daniel Garcia
4:25.46a
Cardinal Stritch
10.
Sr
Taylor Tafelsky
4:25.50a
Milligan
11.
Fr
Jonathan Kiptum
4:25.63a
Cardinal Stritch
12.
So
Matthew Young
4:25.64a
Jamestown
13.
Jr
Anthony Vermilye
4:27.03a
Siena Heights
14.
So
Doug Hollett
4:28.77a
Cornerstone
15.
Sr
Caleb Drake
4:32.31a
Dordt
16.
Jr
Fabian Munoz-Lechuga
4:33.04a
Lindenwood U - Belle...
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Geoffrey Kipchumba
8:16.04a
PR
William Carey
2.
Sr
Cam Knudsen
8:16.54a
PR
St. Francis (IL)
3.
Jr
Danny Aldaba
8:22.84a
PR
Midland
4.
Sr
Jacob Reinking
8:33.45a
PR
Indiana Wesleyan
5.
Sr
Nic Maszk
8:36.48a
PR
Eastern Oregon
6.
Sr
Nolan Ryan
8:37.00a
PR
Lewis-Clark State
7.
Fr
Eric Villagrana
8:39.26a
Wayland Baptist
8.
Jr
Joseph Beamish
8:39.63a
PR
Taylor
9.
Sr
Tyler Boone
8:41.23a
PR
Bryan
10.
Sr
Jamal Boma
8:47.05a
PR
William Penn
11.
Jr
Adam Sandidge
8:47.53a
Cambellsville
12.
Sr
Joel Hartman
8:49.71a
Bethel (IN)
3000m Racewalk
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Anthony Peters
11:49.72a
PR
St Ambrose
2.
So
Emilio Mancha
13:09.22a
PR
St Ambrose
3.
So
Luke Jobson
13:34.47a
PR
West Virginia Instit...
4.
Sr
Doug Hutcherson
13:48.34a
PR
Central Methodist
5.
So
Sam Elmi
13:52.64a
Cornerstone
6.
Sr
Jason Rabie
15:17.39a
Cornerstone
7.
Sr
Jacob Benson
15:40.52a
Cornerstone
Fr
Anthony Gruttadauro
DQ
Spring Arbor
Sr
Sawyer Biddle
DQ
Goshen
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Geoffrey Kipchumba
14:42.19a
William Carey
2.
Fr
Tony Floyd
14:49.26a
Madonna
3.
Sr
Matt Hall
14:49.87a
PR
Taylor
4.
Jr
Anthony Weber
14:51.32a
PR
St. Mary (KS)
5.
Sr
Ryan Smith
14:52.51a
Goshen
6.
Fr
Max McNeill
14:53.39a
Oklahoma City
7.
Sr
Sam Beal
14:56.36a
PR
U. of Cumberlands
8.
Sr
Tommy Skosky
15:06.90a
Columbia College of ...
9.
So
Raul Almaraz
15:09.95a
Wayland Baptist
10.
Sr
Joey Santillo
15:15.75a
St. Francis (IL)
11.
Sr
Jamal Boma
15:23.44a
PR
William Penn
12.
Sr
Zach Hunt
15:34.47a
PR
Vanguard
13.
So
Joseph Ciaravino
15:41.47a
Aquinas
14.
Fr
Riley Sine
15:45.39a
PR
Northwest
15.
-
Ryan Thompson
15:53.37a
PR
Biola
16.
Fr
Stephen Merchant
15:54.62a
Siena Heights
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Taylor Killings
8.07a
Marian
2.
Fr
Caleb Anthony
8.21a
Taylor
2.
Sr
Trevor Stanley
8.21a
Indiana Tech
4.
Jr
Matthew Kirkendall
8.22a
Eastern Oregon
5.
Sr
Lucas Wiechman
8.24a
Concordia-Nebraska
6.
So
Seth Reynolds
8.28a
Indiana University E...
7.
Sr
Jose Chorro
8.29a
Dickinson State
8.
Jr
Chaz Hawkins
8.32a
Tennessee Wesleyan
60m Hurdles
- 42"
Heptathlon
- Finals
x
2.
So
Winston Lawson
8.73a
PR
Vanguard
3.
Sr
Deon Fox
8.79a
Cornerstone
4.
Fr
Pieter Top
8.80a
PR
Westmont
4.
Sr
Seth Gretz
8.80a
Oregon Tech
6.
Jr
Cameron Kitson
8.84a
Bethel (IN)
7.
Fr
Levi Sudbeck
8.85a
Doane
8.
So
Cole Connell
8.86a
PR
St Ambrose
9.
Fr
Calvin Korver
8.89a
PR
Northwestern (IA)
10.
Sr
Jordan Strand
8.96a
Northwestern (IA)
11.
So
Philip Fox
9.00a
Bethel (IN)
12.
Fr
Maximilian Holzmuller
9.01a
Cardinal Stritch
13.
Sr
Drew Gandy
9.04a
Central Methodist
14.
Jr
Kevin Smith
9.15a
SR
Spring Arbor
15.
So
Jackson Nemitz
9.18a
PR
Westmont
16.
Sr
Brooks Gerke
9.66a
Huntington
17.
Sr
Michael Lucas
11.80a
Doane
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Taylor Killings
8.03a
SR
Marian
2.
Sr
Trevor Stanley
8.09a
PR
Indiana Tech
3.
Fr
Caleb Anthony
8.14a
Taylor
4.
Jr
Chaz Hawkins
8.18a
PR
Tennessee Wesleyan
5.
So
Seth Reynolds
8.21a
PR
Indiana University E...
6.
Jr
Matthew Kirkendall
8.23a
Eastern Oregon
7.
Sr
Jose Chorro
8.25a
PR
Dickinson State
8.
Sr
Lucas Wiechman
8.28a
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Shakeem Smith
8.29a
Florida Memorial
10.
Sr
Deshawn Woods
8.30a
Indiana Tech
10.
So
Christopher Graham
8.30a
PR
Mid America Nazarene
12.
Fr
Tyler Lewis
8.32a
Cambellsville
13.
So
Michal Riha
8.33a
Mid America Nazarene
14.
Fr
Gino Toscano
8.34a
William Carey
15.
Sr
Tirrell Brooks
8.47a
Graceland
16.
Sr
Daquvon Piolet
8.62a
Langston
17.
Sr
Matt Mayeske
8.77a
Mid America Nazarene
18.
Sr
Joshua Jenkins
9.15a
Siena Heights
Sr
Deon Fox
DNF
Cornerstone
Jr
Benjamin Hulett
FS
Concordia-Nebraska
So
Matt Matel
DNF
Viterbo Univ
So
Joshua Smith
DNF
Spring Arbor
Sr
Christian Herring
DNF
Lindenwood U - Belle...
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:13.14a
Indiana Tech
2.
Relay Team
3:13.56a
Southern-New Orleans
3.
Relay Team
3:13.92a
Wayland Baptist
4.
Relay Team
3:15.99a
Olivet Nazarene
5.
Relay Team
3:16.79a
St Ambrose
6.
Relay Team
3:16.90a
Concordia-Nebraska
7.
Relay Team
3:18.82a
Bethel (IN)
8.
Relay Team
3:18.90a
Webber International
4x400 Relay
Varsity
- Prelims
x
1.
Relay Team
3:15.88a
Southern-New Orleans
2.
Relay Team
3:16.76a
Indiana Tech
3.
Relay Team
3:17.03a
Wayland Baptist
4.
Relay Team
3:17.28a
Olivet Nazarene
5.
Relay Team
3:17.42a
Concordia-Nebraska
6.
Relay Team
3:17.81a
Webber International
7.
Relay Team
3:18.04a
Bethel (IN)
8.
Relay Team
3:18.63a
St Ambrose
9.
Relay Team
3:18.94a
Siena Heights
10.
Relay Team
3:19.45a
Marian
11.
Relay Team
3:19.56a
York (NE)
12.
Relay Team
3:20.36a
Mid America Nazarene
13.
Relay Team
3:21.43a
Dordt
14.
Relay Team
3:21.62a
Keiser
15.
Relay Team
3:21.63a
William Carey
16.
Relay Team
3:21.94a
Aquinas
17.
Relay Team
3:22.10a
Eastern Oregon
18.
Relay Team
3:25.34a
Indiana Wesleyan
4x800 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
7:37.97a
Cardinal Stritch
2.
Relay Team
7:39.12a
Indiana Tech
3.
Relay Team
7:41.98a
Siena Heights
4.
Relay Team
7:43.94a
Rocky Mountain
5.
Relay Team
7:44.69a
Morningside
6.
Relay Team
7:48.38a
Indiana Wesleyan
7.
Relay Team
7:51.46a
Wayland Baptist
8.
Relay Team
7:54.50a
Lindenwood U - Belle...
4x800 Relay
Varsity
- Prelims
x
1.
Relay Team
7:38.36a
Siena Heights
2.
Relay Team
7:44.29a
Morningside
3.
Relay Team
7:44.97a
Indiana Tech
4.
Relay Team
7:45.12a
Wayland Baptist
5.
Relay Team
7:45.48a
Cardinal Stritch
6.
Relay Team
7:45.83a
Indiana Wesleyan
7.
Relay Team
7:45.93a
Rocky Mountain
8.
Relay Team
7:47.24a
Lindenwood U - Belle...
9.
Relay Team
7:49.08a
Briar Cliff
10.
Relay Team
7:50.26a
Dakota State
11.
Relay Team
7:50.71a
Grace
12.
Relay Team
7:50.99a
Doane
13.
Relay Team
7:51.51a
St. Francis (IL)
14.
Relay Team
7:54.90a
St. Mary (KS)
15.
Relay Team
7:55.08a
Northwestern (IA)
16.
Relay Team
7:56.14a
Aquinas
17.
Relay Team
7:59.94a
York (NE)
18.
Relay Team
8:00.49a
Lewis-Clark State
19.
Relay Team
8:01.15a
Cornerstone
20.
Relay Team
8:03.60a
Marian
21.
Relay Team
8:05.35a
Tennessee Wesleyan
22.
Relay Team
8:05.97a
Columbia College of ...
23.
Relay Team
8:11.55a
Goshen
24.
Relay Team
8:13.30a
Kansas Wesleyan
25.
Relay Team
8:16.39a
Davenport
26.
Relay Team
8:18.82a
Taylor
Relay Team
DNS
Madonna
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
9:59.67a
Cardinal Stritch
2.
Relay Team
10:02.04a
Cornerstone
3.
Relay Team
10:04.06a
Columbia College of ...
4.
Relay Team
10:08.60a
Dordt
5.
Relay Team
10:16.03a
St. Francis (IL)
6.
Relay Team
10:26.73a
Marian
7.
Relay Team
10:27.18a
Olivet Nazarene
8.
Relay Team
10:40.10a
Northwestern (IA)
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Prelims
x
1.
Relay Team
10:04.80a
St. Francis (IL)
2.
Relay Team
10:08.56a
Cornerstone
3.
Relay Team
10:09.06a
Dordt
4.
Relay Team
10:10.46a
Northwestern (IA)
5.
Relay Team
10:10.56a
Cardinal Stritch
6.
Relay Team
10:11.07a
Marian
7.
Relay Team
10:12.99a
Olivet Nazarene
8.
Relay Team
10:14.33a
Columbia College of ...
9.
Relay Team
10:17.14a
Taylor
10.
Relay Team
10:17.23a
Eastern Oregon
11.
Relay Team
10:18.58a
Westmont
12.
Relay Team
10:21.81a
Bethel (IN)
13.
Relay Team
10:22.38a
Shawnee State
14.
Relay Team
10:23.75a
Aquinas
15.
Relay Team
10:27.04a
Southern Oregon Univ...
16.
Relay Team
10:31.85a
Carroll (MT)
17.
Relay Team
10:52.56a
Bacone
18.
Relay Team
10:59.37a
Rocky Mountain
Shot Put
- 12lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Zachary Lurz
17.85m
PR
Concordia-Nebraska
2.
Jr
Zach Brittain
17.47m
PR
Doane
3.
Jr
Alex Wellington
17.46m
PR
Hastings
4.
Jr
Malik Stuart
17.27m
PR
Indiana Tech
5.
So
Seth Sabata
16.62m
PR
Midland
6.
Sr
Kyle Mitchell
16.40m
PR
St. Francis (IL)
7.
So
Nathan Riley
16.35m
PR
Indiana Tech
8.
Sr
Grant Judson
16.24m
PR
Olivet Nazarene
9.
Jr
Chris Emter
16.09m
PR
Carroll (MT)
10.
Jr
Will Jones
15.47m
PR
Davenport
11.
Sr
Philip Kreutzer
15.39m
PR
Concordia-Nebraska
12.
Fr
Bryce Vollrath
15.38m
PR
Olivet Nazarene
13.
Sr
Derek Seddon
15.36m
PR
William Penn
14.
So
Mitchell Soviak
15.35m
PR
Mount Vernon Nazarene
14.
Sr
Alex Nichols
15.35m
PR
Rio Grande
16.
Sr
Cody Boellstorff
15.26m
PR
Concordia-Nebraska
17.
Fr
Josh Coston
15.15m
PR
Davenport
18.
Jr
Ben Berreckman
15.08m
PR
Doane
19.
Fr
Ray Steele
15.06m
PR
William Woods
20.
So
Daniel Lynch
14.89m
PR
West Virginia Instit...
21.
Fr
Austin Snyder
14.82m
PR
U. of Cumberlands
22.
So
John Piatek
14.14m
PR
Aquinas
23.
Sr
Kyle Ostrander
13.75m
Bethel (IN)
Shot Put
- 16lb
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
11.61m
PR
Concordia-Nebraska
2.
Fr
Levi Sudbeck
11.26m
PR
Doane
3.
So
Winston Lawson
11.14m
PR
Vanguard
4.
Jr
Cameron Kitson
11.03m
PR
Bethel (IN)
5.
Sr
Jordan Strand
10.95m
Northwestern (IA)
6.
Sr
Deon Fox
10.88m
SR
Cornerstone
7.
Sr
Michael Lucas
10.76m
Doane
8.
Sr
Brooks Gerke
10.75m
Huntington
9.
So
Cole Connell
10.47m
PR
St Ambrose
10.
Fr
Calvin Korver
10.42m
Northwestern (IA)
11.
Sr
Seth Gretz
10.29m
PR
Oregon Tech
12.
Jr
Kevin Smith
10.23m
PR
Spring Arbor
13.
So
Jackson Nemitz
10.19m
PR
Westmont
14.
Sr
Drew Gandy
9.77m
Central Methodist
15.
So
Philip Fox
9.52m
Bethel (IN)
16.
Fr
Pieter Top
9.33m
PR
Westmont
17.
Fr
Maximilian Holzmuller
9.25m
Cardinal Stritch
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Nate McKeown
2.13m
PR
Aquinas
2.
Jr
Dakarai Hightower
2.10m
Doane
3.
Sr
Jacob Moats
2.10m
PR
Dordt
4.
Jr
Anthony Cota
2.10m
PR
Westmont
5.
Sr
Jake Nash
2.07m
PR
Huntington
6.
Jr
Corion Knight
2.04m
Florida Memorial
7.
Sr
Michael Moffitt
2.04m
Indiana Wesleyan
8.
So
Isaac Zitterkopf
2.04m
Mid America Nazarene
9.
Fr
Juwan Willis
2.01m
Siena Heights
9.
So
Tristin Elmore
2.01m
William Penn
11.
Sr
Joe Ventry
2.01m
York (NE)
12.
So
Christopher Linnin
2.01m
McPherson
13.
Fr
Austin Becker
1.96m
Doane
14.
Jr
Emil Belmontes
1.96m
Marian
Fr
Kristopher Kostelecky
NH
College of Idaho
High Jump
Heptathlon
- Finals
x
1.
So
Winston Lawson
2.01m
PR
Vanguard
2.
So
Jackson Nemitz
1.95m
PR
Westmont
3.
Fr
Levi Sudbeck
1.92m
Doane
4.
So
Cole Connell
1.89m
St Ambrose
4.
So
Philip Fox
1.89m
PR
Bethel (IN)
6.
Fr
Maximilian Holzmuller
1.86m
PR
Cardinal Stritch
7.
Sr
Seth Gretz
1.83m
PR
Oregon Tech
7.
Sr
Lucas Wiechman
1.83m
Concordia-Nebraska
7.
Jr
Kevin Smith
1.83m
PR
Spring Arbor
10.
Sr
Deon Fox
1.80m
Cornerstone
11.
Jr
Cameron Kitson
1.74m
Bethel (IN)
11.
Sr
Jordan Strand
1.74m
PR
Northwestern (IA)
11.
Fr
Calvin Korver
1.74m
Northwestern (IA)
14.
Fr
Pieter Top
1.71m
PR
Westmont
15.
Sr
Brooks Gerke
1.68m
Huntington
16.
Sr
Michael Lucas
1.65m
Doane
Sr
Drew Gandy
NH
Central Methodist
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Curtis Bell
5.10m
PR
Aquinas
2.
Jr
Justin Mckenzie
4.92m
Indiana Tech
3.
Sr
Lucas Wiechman
4.92m
Concordia-Nebraska
4.
Jr
Art Hop
4.92m
PR
McPherson
5.
Jr
Andrew Klein
4.72m
Doane
6.
So
Scott Berzley
4.72m
Aquinas
7.
Fr
Jonathan DeHaan
4.72m
PR
Taylor
8.
Fr
Devonte Johnson
4.62m
Siena Heights
8.
Jr
Holden Oelke
4.62m
Doane
10.
So
Tyrell Reichert
4.62m
Concordia-Nebraska
10.
Sr
Kiven Steitz
4.62m
PR
Central Methodist
12.
So
Dustin Axline
4.47m
Doane
12.
Sr
Jared Kimmitt
4.47m
Siena Heights
12.
Fr
Isaiah Brown
4.47m
Midland
15.
So
Keaton Brady
4.47m
Carroll (MT)
Sr
Aaron Hodges
NH
Aquinas
Sr
Deon Fox
NH
Cornerstone
Pole Vault
Heptathlon
- Finals
x
Fr
Calvin Korver
NH
Northwestern (IA)
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Thobias Nilsson Montler
7.61m
PR
Keiser
2.
Jr
Corion Knight
7.57m
PR
Florida Memorial
3.
Sr
Isaiah Lintz
7.52m
PR
Indiana Tech
4.
Jr
Leon Boyd
7.43m
PR
Wayland Baptist
5.
Jr
Keshawn Robinson
7.36m
SR
Indiana Tech
6.
Jr
Alain Dixon
7.33m
Indiana Tech
7.
Jr
Marcellion Gardner
7.10m
Marian
8.
So
Jay Liggins
7.05m
PR
Dickinson State
9.
Sr
Dalen Beck
7.02m
Indiana Wesleyan
10.
So
Xavier Bridges
6.97m
Doane
10.
So
Tristin Elmore
6.97m
William Penn
12.
Sr
Scott Hild
6.94m
Doane
13.
Sr
Zuhuri Manley
6.89m
Oregon Tech
14.
Jr
Jordan Partee
6.85m
Indiana Tech
15.
Jr
Anthony Thompson
6.83m
Lindsey Wilson
16.
So
Scott Johnson
6.82m
Concordia-Nebraska
17.
Sr
Tirrell Brooks
6.76m
Graceland
18.
Sr
Carrington Robinson
6.75m
Indiana Tech
19.
Jr
Ryan Jones
6.70m
Bethel (IN)
20.
So
Holt Keeling
6.68m
Lindsey Wilson
21.
So
Philip Fox
6.61m
Bethel (IN)
22.
Jr
Kevin Smith
6.53m
Spring Arbor
Jr
K'lan Harris
FOUL
Lindsey Wilson
So
Isaac Zitterkopf
FOUL
Mid America Nazarene
Long Jump
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
6.84m
Concordia-Nebraska
1.
Jr
Kevin Smith
6.84m
Spring Arbor
3.
Fr
Maximilian Holzmuller
6.53m
PR
Cardinal Stritch
4.
Fr
Pieter Top
6.49m
PR
Westmont
5.
So
Philip Fox
6.45m
Bethel (IN)
6.
So
Winston Lawson
6.38m
PR
Vanguard
7.
Sr
Brooks Gerke
6.34m
PR
Huntington
8.
So
Cole Connell
6.28m
St Ambrose
9.
Sr
Deon Fox
6.27m
Cornerstone
10.
Sr
Seth Gretz
6.22m
Oregon Tech
11.
So
Jackson Nemitz
6.03m
PR
Westmont
12.
Jr
Cameron Kitson
5.97m
Bethel (IN)
12.
Sr
Jordan Strand
5.97m
Northwestern (IA)
14.
Fr
Calvin Korver
5.91m
Northwestern (IA)
15.
Fr
Levi Sudbeck
5.80m
PR
Doane
16.
Sr
Drew Gandy
5.68m
Central Methodist
17.
Sr
Michael Lucas
5.48m
Doane
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Leon Boyd
15.47m
PR
Wayland Baptist
2.
Jr
Alain Dixon
14.80m
SR
Indiana Tech
3.
So
De'Andre Miller
14.66m
Doane
4.
Jr
Cedric Shell
14.47m
PR
Graceland
5.
Jr
Shingai Kusena
14.46m
Doane
6.
Jr
Jryi Davis
14.44m
PR
Point Park
7.
Sr
Michael Lewis
14.42m
Mid America Nazarene
8.
Fr
Dontavious Patrick
14.35m
PR
Voorhees
9.
Fr
Jeremi Barnes
14.29m
Avila University
10.
Fr
Romeo Gibbs
14.16m
PR
Milligan
11.
Fr
Ty Stanton
14.15m
Dickinson State
12.
Sr
Joe Ventry
14.14m
PR
York (NE)
13.
Sr
Marlon Clayton
14.09m
McPherson
14.
Fr
Donte Irving
14.07m
Wayland Baptist
15.
Sr
Isaiah Lintz
14.05m
Indiana Tech
16.
Fr
Akwasi Aikins
14.00m
St. Francis (IL)
17.
Jr
Anthony Thompson
13.95m
Lindsey Wilson
18.
Fr
Alijah Dunn
13.83m
Milligan
19.
Sr
Christopher Hudson
13.77m
Webber International
20.
Jr
Jordan Partee
13.76m
Indiana Tech
21.
Fr
Tons Ferguson
13.69m
Milligan
22.
So
Jay Liggins
13.40m
Dickinson State
23.
Fr
Henry Arnold
13.38m
Doane
24.
Fr
Tyler Carter
12.45m
Point Park
So
Isaac Zitterkopf
FOUL
Mid America Nazarene
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Cody Boellstorff
20.65m
SR
Concordia-Nebraska
2.
So
Erik Escobedo
19.88m
PR
Bethel (IN)
3.
Sr
Zachary Lurz
19.49m
SR
Concordia-Nebraska
4.
Jr
Alex Wellington
19.45m
Hastings
5.
Sr
Derek Seddon
19.01m
William Penn
6.
Jr
Al Lake
18.96m
Davenport
7.
So
Nathan Houser
18.90m
PR
Midland
8.
Jr
Zach Brittain
18.52m
Doane
9.
Sr
Chris Svoboda
18.40m
Doane
10.
Jr
Jacob Compagner
17.81m
Siena Heights
11.
So
Seth Sabata
17.76m
PR
Midland
12.
Sr
Elias Micozzi
17.72m
Bethel (IN)
13.
Sr
Philip Kreutzer
17.69m
Concordia-Nebraska
14.
Jr
Grant Wickham
17.67m
Hastings
15.
Jr
David Davelaar
17.56m
Dordt
16.
Sr
Dalton Bichlmeier
16.71m
Doane
17.
Sr
Kardokh Piromari
16.54m
Davenport
18.
Sr
Harry Dantona
16.52m
Taylor
19.
So
Andrew Franklin
16.44m
PR
Olivet Nazarene
20.
So
Isaac Stuckey
16.35m
Grace
21.
Fr
Bryce Vollrath
16.19m
PR
Olivet Nazarene
22.
Sr
Macallister Seitz
16.18m
PR
Grace
23.
Jr
Robert Drew
15.98m
Siena Heights
24.
So
Reid Kirlin
15.88m
Midland
25.
So
Dustin Peasley
15.82m
Briar Cliff
25.
Jr
Sam Katon
15.82m
Davenport
27.
So
Eric Toledo
15.56m
Davenport
28.
Jr
Jacob Brown
15.31m
Grace
29.
So
Clay Siefken
14.95m
Grand View
Heptathlon Score
Heptathlon
- Finals
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
5112
SR
Concordia-Nebraska
2.
So
Winston Lawson
4987
SR
Vanguard
3.
Sr
Seth Gretz
4776
PR
Oregon Tech
4.
So
Cole Connell
4677
PR
St Ambrose
5.
So
Philip Fox
4668
Bethel (IN)
6.
Jr
Kevin Smith
4644
PR
Spring Arbor
7.
Sr
Jordan Strand
4634
PR
Northwestern (IA)
8.
Fr
Maximilian Holzmuller
4620
Cardinal Stritch
9.
Fr
Levi Sudbeck
4615
PR
Doane
10.
Fr
Pieter Top
4564
PR
Westmont
11.
So
Jackson Nemitz
4502
PR
Westmont
12.
Jr
Cameron Kitson
4383
Bethel (IN)
13.
Sr
Deon Fox
4336
Cornerstone
14.
Sr
Brooks Gerke
4063
SR
Huntington
15.
Sr
Drew Gandy
3930
Central Methodist
16.
Fr
Calvin Korver
3875
Northwestern (IA)
17.
Sr
Michael Lucas
3179
Doane
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Sarah Dunmore
7.54a
Indiana Tech
2.
Jr
Jonina Brinson
7.62a
SR
Mobile
3.
Sr
Brianna Woods
7.63a
Indiana Tech
4.
Jr
Jenna Moody
7.70a
St. Francis (IL)
5.
Sr
T'ara Howard
7.70a
Langston
6.
Sr
Aliyah Reams
7.76a
Missouri Baptist
7.
Sr
Anika Ricks
7.80a
Friends University
8.
Fr
Kennaye Lewis
7.81a
Cardinal Stritch
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Brianna Woods
7.59a
SR
Indiana Tech
2.
So
Sarah Dunmore
7.60a
Indiana Tech
3.
Jr
Jonina Brinson
7.65a
Mobile
4.
Sr
T'ara Howard
7.67a
PR
Langston
5.
Jr
Jenna Moody
7.68a
PR
St. Francis (IL)
6.
Sr
Aliyah Reams
7.72a
SR
Missouri Baptist
7.
Fr
Kennaye Lewis
7.73a
PR
Cardinal Stritch
8.
So
Shantinique Cunningham
7.75a
PR
Hastings
8.
Fr
Devin Johnson
7.75a
Wayland Baptist
10.
Sr
Patricia Thompson
7.76a
Indiana Tech
11.
Sr
Anika Ricks
7.77a
PR
Friends University
12.
Sr
Brittnee Perry
7.78a
Indiana Tech
13.
Fr
Asia Gardner
7.79a
Siena Heights
14.
Jr
Lateefah Birks
7.80a
PR
Marian
15.
So
Ashli Pope
7.82a
U. of Cumberlands
16.
Sr
Corrine Melvin
7.83a
PR
Indiana Wesleyan
16.
So
Annie Cooks
7.83a
SR
William Carey
18.
Fr
Sha'londa Terry
7.84a
Indiana Tech
18.
Sr
Katrina Weir
7.84a
U of the Southwest
20.
Jr
Natali Engle
7.87a
Friends University
20.
-
Paige LaBare
7.87a
PR
Biola
22.
So
Mildrenae Young-Brooks
7.90a
Siena Heights
23.
Jr
Eleka Joseph
7.91a
SR
Morningside
24.
Fr
Lisa Lilja
7.93a
Keiser
Jr
Tia Holmes
FS
Indiana Tech
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Brianna Woods
24.59a
SR
Indiana Tech
2.
So
Sarah Dunmore
24.66a
SR
Indiana Tech
3.
Fr
Kennaye Lewis
24.84a
Cardinal Stritch
4.
Sr
Patricia Thompson
25.05a
SR
Indiana Tech
5.
Fr
Asia Gardner
25.15a
Siena Heights
200 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Argyana Bolton
24.33a
Southern-New Orleans
2.
Jr
Oshin Brooks-Gillings
24.59a
SR
Southern-New Orleans
3.
Jr
Chantal Pennie
24.70a
PR
Southern-New Orleans
4.
So
Sarah Dunmore
24.74a
Indiana Tech
5.
Sr
Brianna Woods
24.77a
Indiana Tech
6.
Fr
Kennaye Lewis
24.82a
PR
Cardinal Stritch
7.
Fr
Asia Gardner
24.95a
PR
Siena Heights
8.
Sr
Patricia Thompson
25.05a
Indiana Tech
9.
Fr
Devin Johnson
25.25a
Wayland Baptist
10.
Jr
Natali Engle
25.29a
Friends University
11.
Sr
Corrine Melvin
25.31a
PR
Indiana Wesleyan
12.
Jr
Courtney Truss
25.40a
PR
Aquinas
13.
Sr
Brittnee Perry
25.45a
Indiana Tech
14.
Fr
Sha'londa Terry
25.51a
Indiana Tech
15.
Fr
Rachel Gibson
25.55a
PR
Indiana Wesleyan
16.
Fr
Bailey Hervey
25.63a
PR
Madonna
17.
Fr
Caitlyn Cotton
25.67a
PR
Hastings
18.
Fr
Lisa Lilja
25.79a
Keiser
19.
Sr
Molly Jo Smith
25.86a
SR
St Ambrose
20.
Jr
Tia Holmes
26.37a
Indiana Tech
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Jenna Moody
55.72a
PR
St. Francis (IL)
2.
Jr
Shadae Hylton
56.16a
Southern-New Orleans
3.
So
Kimona Smikle
57.00a
Southern-New Orleans
4.
So
Shantae Green
57.15a
Southern-New Orleans
5.
Sr
Kara Barth
57.38a
Carroll (MT)
6.
Jr
Miranda Velgersdyk
57.54a
Dordt
7.
So
Patience Kennedy
58.10a
Indiana Tech
8.
Jr
Alexis Moore
58.23a
Siena Heights
400 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Jenna Moody
55.77a
St. Francis (IL)
2.
Jr
Shadae Hylton
56.71a
Southern-New Orleans
3.
So
Shantae Green
57.21a
Southern-New Orleans
4.
Jr
Miranda Velgersdyk
57.26a
PR
Dordt
5.
So
Patience Kennedy
57.76a
Indiana Tech
6.
So
Kimona Smikle
57.88a
Southern-New Orleans
7.
Jr
Alexis Moore
57.97a
Siena Heights
8.
Sr
Kara Barth
58.07a
Carroll (MT)
9.
Sr
Molly Jo Smith
58.25a
SR
St Ambrose
10.
So
Alexia DeHaven-Boyd
58.39a
Lindsey Wilson
11.
So
Monica White
58.45a
Carroll (MT)
12.
So
Analis Floyd
58.55a
PR
Aquinas
13.
Sr
Sara Lampe
58.63a
PR
St Ambrose
14.
Jr
Ronnoja Ayers
58.97a
Grand View
15.
So
Keely Ehmann
59.02a
Carroll (MT)
16.
Fr
Pearl Morgan
59.19a
Central Methodist
17.
Jr
E'Keisha Hollins
59.22a
Wayland Baptist
18.
Fr
Tisian Nealy
59.66a
St. Mary (KS)
19.
Fr
Amy Braimbridge
59.87a
PR
McPherson
20.
Fr
Nikki SMith
59.90a
Columbia College of ...
21.
So
Ayanna Moody
59.93a
Indiana Tech
22.
Fr
Shannon Martin
1:00.14a
Cambellsville
23.
Sr
Emily Bantz
1:00.46a
Indiana Wesleyan
24.
Jr
Natali Engle
1:01.45a
Friends University
25.
Jr
Angirika Colbert
1:01.54a
Life University
26.
Fr
Imani Williams
1:03.13a
Life University
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Taylor Needham
1:33.46a
SR
Southwestern (KS)
2.
Sr
Taryn Phipps
1:36.07a
Westmont
3.
So
Kari Blattner
1:36.42a
Southwestern (KS)
4.
So
Marjorie Crosby
1:36.87a
Taylor
5.
So
Rebekah Muilenburg
1:37.19a
Northwestern (IA)
6.
Sr
Mariah Ridal
1:37.81a
Siena Heights
7.
Sr
Rachel Heuchert
1:38.68a
Jamestown
8.
So
Shelby Hundley
1:39.44a
Friends University
600 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Taylor Needham
1:33.46a
Southwestern (KS)
2.
So
Marjorie Crosby
1:34.54a
PR
Taylor
3.
Sr
Taryn Phipps
1:35.05a
PR
Westmont
4.
So
Rebekah Muilenburg
1:35.16a
PR
Northwestern (IA)
5.
Sr
Mariah Ridal
1:35.64a
PR
Siena Heights
6.
Sr
Rachel Heuchert
1:35.97a
PR
Jamestown
7.
So
Kari Blattner
1:36.08a
PR
Southwestern (KS)
8.
So
Brianna Blackwell
1:36.73a
PR
Mid America Nazarene
9.
Jr
Dorothy Adams
1:36.86a
PR
Missouri Valley
10.
So
Shelby Hundley
1:36.91a
PR
Friends University
11.
Jr
Patrice Daniels
1:36.97a
Wayland Baptist
12.
So
Stefani Nell
1:37.18a
PR
Oklahoma City
13.
Jr
Alexis Flores
1:37.27a
PR
Wayland Baptist
14.
Sr
April Wilson
1:37.34a
Indiana Tech
15.
So
Kiana Hoff-Au
1:37.39a
PR
Mount Marty
16.
Sr
Kalyn Brannagan
1:37.48a
Doane
17.
So
Payton Boer
1:37.79a
PR
Morningside
18.
So
Jenna Wilgenburg
1:37.84a
Dordt
19.
Jr
Brianna Pekel
1:37.89a
Siena Heights
20.
Sr
Marti Vlasin
1:38.44a
PR
Concordia-Nebraska
21.
So
Kathryn Vander Poel
1:38.45a
PR
Mt Mercy
22.
Jr
Kennedy King
1:38.78a
Grand View
23.
Fr
Teresa Ambuul
1:39.42a
PR
St Gregory's
24.
Fr
Ardeen Walker
1:41.29a
PR
Mid America Nazarene
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Hannah Segrave
2:07.49a
Milligan
2.
Jr
Katie Landhuis
2:14.23a
PR
Northwestern (IA)
3.
Jr
Alexa Beezhold
2:15.13a
Olivet Nazarene
4.
Fr
Elizabeth Williams
2:15.73a
PR
Wayland Baptist
5.
So
Tiffany Cano
2:15.98a
PR
Wayland Baptist
6.
Jr
Josefine Malborg
2:16.06a
SR
Keiser
7.
Sr
Kelsey Lewis
2:16.69a
PR
Dordt
8.
Jr
Ariel Jensen
2:17.49a
SR
Lewis-Clark State
800 Meters
Pentathlon
- Finals
x
1.
Sr
Becky Collier
2:26.57a
PR
Westmont
2.
Jr
Kaiann Arellano
2:29.59a
PR
Jamestown
3.
Sr
Abigail Phillips
2:29.73a
PR
Taylor
4.
Jr
Bethany Lacock
2:30.85a
PR
Carroll (MT)
5.
So
Maitlyn Thomsen
2:30.90a
Doane
6.
Sr
Kylie Gokie
2:31.87a
Doane
7.
Fr
Dacia Harris
2:33.54a
PR
Mid America Nazarene
8.
So
Brianna Stoppa
2:34.15a
PR
Westmont
9.
Jr
Anna Houston
2:35.32a
SR
William Woods
10.
Fr
Leondra Correia
2:35.75a
PR
Indiana Tech
11.
Sr
Crystal Schmidt
2:35.85a
PR
Carroll (MT)
12.
So
Leah Banks
2:36.25a
Loyola-New Orleans
13.
Fr
Lauren Doll
2:36.27a
PR
Friends University
14.
Jr
Chelsea Baker
2:37.22a
PR
Friends University
15.
Sr
April Faimon
2:37.68a
PR
Hastings
16.
Fr
Samantha Morrison
2:52.47a
Davenport
800 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Hannah Segrave
2:12.73a
Milligan
2.
Jr
Alexa Beezhold
2:14.60a
PR
Olivet Nazarene
3.
Jr
Katie Landhuis
2:16.86a
Northwestern (IA)
4.
Jr
Josefine Malborg
2:17.33a
Keiser
5.
Sr
Kelsey Lewis
2:17.49a
Dordt
6.
Fr
Elizabeth Williams
2:17.70a
Wayland Baptist
7.
Jr
Ariel Jensen
2:17.72a
Lewis-Clark State
8.
So
Tiffany Cano
2:18.33a
Wayland Baptist
9.
Jr
Madison Peace
2:18.54a
SR
U. of Cumberlands
10.
Sr
Karley Brown
2:18.81a
PR
Olivet Nazarene
11.
Sr
Nicole Woodall
2:20.77a
SR
St Ambrose
12.
Jr
Karlie Gallagher
2:23.26a
Madonna
13.
Jr
Marleigh Petras
2:27.98a
Cardinal Stritch
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Adri Sigafoose
2:50.74a
PR
Aquinas
2.
So
Anna Shields
2:51.80a
Point Park
3.
Sr
Sarah Moore
2:55.24a
SR
Oklahoma City
4.
Jr
Katie Bosch
2:56.64a
PR
Northwestern (IA)
5.
Jr
Michelle Mumm
2:58.04a
PR
Morningside
6.
Sr
Ashley Jourdan
2:58.10a
PR
Trinity Christian
7.
Sr
Leah Esposito
3:01.49a
Carroll (MT)
8.
Jr
Ashley Russo
3:04.30a
Siena Heights
1000 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Anna Shields
2:52.08a
Point Park
2.
Jr
Adri Sigafoose
2:55.86a
Aquinas
3.
Sr
Sarah Moore
2:55.98a
Oklahoma City
4.
Sr
Leah Esposito
2:56.18a
Carroll (MT)
5.
Jr
Ashley Russo
2:57.52a
PR
Siena Heights
6.
Jr
Katie Bosch
2:57.76a
Northwestern (IA)
7.
Jr
Michelle Mumm
2:58.12a
Morningside
8.
Sr
Ashley Jourdan
2:58.29a
Trinity Christian
9.
Sr
Justine Van Zee
2:58.81a
PR
Dordt
10.
So
Hannah Hunsaker
2:59.57a
PR
Biola
11.
Jr
Silvia Sosa
2:59.81a
Wayland Baptist
12.
Sr
Nicole Watkins
3:01.30a
PR
St Xavier
13.
Jr
Kylee Smallfoot
3:02.02a
Midland
14.
So
Rachel Blagg
3:03.12a
PR
Taylor
15.
Jr
Macala Fifield
3:03.97a
Carroll (MT)
16.
Jr
Lesley Lopez
3:05.78a
PR
St. Francis (IL)
17.
So
Lauren Glencross
3:06.68a
Columbia
18.
Fr
Katlyn Haas
3:06.79a
Milligan
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
So
Aminat Olowora
4:48.01a
PR
Oklahoma City
2.
So
Anna Shields
4:51.39a
Point Park
3.
Sr
Leah Esposito
4:57.62a
SR
Carroll (MT)
4.
Jr
Jessa Perkinson
4:58.16a
PR
Southern Oregon Univ...
5.
Sr
Audrey Tremaine
5:03.88a
Cornerstone
6.
Jr
Lorena Moreno
5:04.15a
PR
St. Mary (KS)
7.
Sr
Sarah McBeath
5:04.83a
SR
Indiana Wesleyan
8.
Fr
Lydia Wilson
5:06.75a
PR
Montreat
9.
Jr
Ashlee Knott
5:13.43a
St. Francis (IL)
10.
Jr
Brooke Cassar
5:20.62a
Oklahoma City
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Aminat Olowora
9:46.78a
Oklahoma City
2.
Sr
Lyndee Dawson
9:48.41a
PR
Biola
3.
Fr
Emily Kearney
9:48.73a
PR
SCAD Atlanta
4.
Sr
Marissa DeWispelare
9:54.22a
PR
Doane
5.
Sr
Lydia Mato
9:57.62a
PR
Oklahoma City
6.
So
Samantha Mundel
9:57.85a
PR
Carroll (MT)
7.
Fr
Molly Vitale-Sullivan
9:59.00a
PR
College of Idaho
8.
Sr
Lucy Leighton
10:11.52a
PR
Benedictine (KS)
9.
Sr
Tiffany Shepherd
10:16.99a
PR
Morningside
10.
Jr
Jacquelyn Robinson
10:20.71a
SR
Milligan
11.
Sr
Lila Klopfenstein
10:23.99a
College of Idaho
12.
Sr
Elise Buchman
10:28.12a
Benedictine (KS)
3000 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Emily Kearney
10:14.45a
SCAD Atlanta
2.
So
Samantha Mundel
10:19.25a
Carroll (MT)
3.
So
Aminat Olowora
10:19.29a
Oklahoma City
4.
Sr
Lydia Mato
10:19.62a
Oklahoma City
5.
Sr
Marissa DeWispelare
10:20.35a
Doane
6.
Sr
Lila Klopfenstein
10:20.90a
College of Idaho
7.
Fr
Molly Vitale-Sullivan
10:21.27a
College of Idaho
8.
Sr
Tiffany Shepherd
10:21.41a
Morningside
9.
Sr
Lyndee Dawson
10:21.67a
Biola
10.
Sr
Lucy Leighton
10:22.02a
Benedictine (KS)
11.
Jr
Jacquelyn Robinson
10:29.05a
Milligan
12.
Sr
Elise Buchman
10:35.57a
Benedictine (KS)
13.
Jr
Sydni Ogilvie
10:47.33a
PR
Southeastern
14.
Fr
Erin Krohn
10:56.30a
Mid America Nazarene
15.
So
Kaylee Shanley
11:09.05a
Mid America Nazarene
Jr
Brooke Cassar
DNS
Oklahoma City
3000m Racewalk
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Natalia Alfonzo
13:49.84a
PR
Missouri Baptist
2.
Fr
Anali Cisneros
14:07.55a
PR
Judson
3.
Fr
Amberly Melendez
14:14.73a
PR
Cardinal Stritch
4.
Jr
Jenny Lopez
14:58.32a
SR
St Ambrose
5.
Jr
Denise McCandrew
14:58.87a
PR
Missouri Baptist
6.
Fr
Katharine Newhoff
14:58.95a
PR
St Ambrose
7.
Sr
Bailey Brogan
15:59.60a
Cornerstone
8.
So
Cassandra Delgado
15:59.88a
SR
St Ambrose
9.
Sr
Meredith Pickert
16:20.77a
PR
Benedictine (KS)
10.
Sr
Niki Worsham
17:17.49a
Rio Grande
11.
So
Jessie Langmeyer
17:40.44a
Cornerstone
Fr
Siana Emery
DQ
Goshen
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Ellie Willging
17:01.94a
PR
St Xavier
2.
Jr
Stephanie Johnston
17:14.96a
PR
Concordia (MI)
3.
Sr
Lydia Mato
17:24.20a
PR
Oklahoma City
4.
Sr
Kathy Middaugh
17:26.61a
PR
Aquinas
5.
So
Jackline Jemeli
17:29.64a
PR
Wayland Baptist
6.
So
Michaela Werner
17:31.08a
PR
Oklahoma City
7.
Fr
Greta Van Calcar
17:31.95a
PR
SCAD Atlanta
8.
So
Ariel Arellano-Young
17:41.27a
PR
Ohio Christian Unive...
9.
Jr
Jane Reid
17:48.90a
PR
Carroll (MT)
10.
So
Julia Kaster
17:58.02a
Southeastern
11.
Sr
Selene Lopez
18:02.66a
Wayland Baptist
12.
So
Morgan Posthuma
18:53.67a
Davenport
5000 Meters
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Ellie Willging
17:30.25a
St Xavier
2.
Jr
Stephanie Johnston
17:35.75a
Concordia (MI)
3.
Sr
Kathy Middaugh
17:37.77a
Aquinas
4.
Fr
Greta Van Calcar
17:38.37a
SCAD Atlanta
5.
Sr
Lydia Mato
17:40.11a
Oklahoma City
6.
So
Jackline Jemeli
17:41.16a
Wayland Baptist
7.
So
Ariel Arellano-Young
17:41.39a
Ohio Christian Unive...
8.
So
Michaela Werner
17:43.77a
Oklahoma City
9.
So
Julia Kaster
17:49.43a
PR
Southeastern
10.
Jr
Jane Reid
17:51.54a
Carroll (MT)
11.
So
Morgan Posthuma
17:53.05a
PR
Davenport
12.
Sr
Selene Lopez
17:55.63a
Wayland Baptist
13.
-
Emily Ransom
17:55.68a
PR
Biola
14.
Jr
Anna Havranek
17:58.43a
SR
Shawnee State
15.
Jr
Stephanie Croy
17:59.06a
PR
Biola
16.
Sr
Sarah Ray
18:04.57a
SR
Olivet Nazarene
17.
Jr
Katie Guarnaccia
18:09.09a
Point Park
18.
Sr
Elizabeth Soper
18:13.24a
PR
Olivet Nazarene
19.
Fr
Jackline Cherono
18:15.17a
Wayland Baptist
20.
Fr
Lydia Wilson
18:20.47a
Montreat
21.
So
Riley Fader
18:23.68a
PR
Columbia College of ...
22.
Sr
Emily Williams
18:35.55a
SR
Westmont
23.
Fr
Sierra Downey
18:36.98a
St Xavier
24.
Jr
Victoria Harper
18:40.96a
Spring Arbor
25.
So
Raven Arellano
18:51.71a
PR
Grace
26.
So
Caitlin Clark
19:05.80a
Spring Arbor
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Telecia Briscoe
8.54a
PR
Wayland Baptist
2.
Fr
Sherita Lowman
8.72a
PR
Indiana Tech
3.
Jr
Chelsea Baker
8.74a
PR
Friends University
4.
Sr
Krista Bushkofsky
8.81a
SR
Clarke
5.
Sr
Alex King
8.86a
PR
Aquinas
6.
So
Jailyn Krantz
8.89a
PR
Indiana Wesleyan
7.
Jr
Jaquel Taylor
8.99a
Indiana Tech
8.
Jr
Tori DeSira
9.07a
Aquinas
60m Hurdles
- 33"
Pentathlon
- Finals
x
2.
Fr
Leondra Correia
8.99a
Indiana Tech
3.
Fr
Dacia Harris
9.07a
PR
Mid America Nazarene
4.
Fr
Samantha Morrison
9.17a
Davenport
5.
Jr
Anna Houston
9.35a
PR
William Woods
6.
Fr
Lauren Doll
9.38a
Friends University
6.
So
Leah Banks
9.38a
Loyola-New Orleans
8.
Jr
Kaiann Arellano
9.40a
Jamestown
9.
Sr
Becky Collier
9.45a
SR
Westmont
10.
Sr
Abigail Phillips
9.51a
PR
Taylor
11.
Jr
Bethany Lacock
9.64a
Carroll (MT)
12.
Sr
Kylie Gokie
9.70a
Doane
13.
So
Brianna Stoppa
9.83a
PR
Westmont
14.
Sr
April Faimon
9.85a
Hastings
15.
So
Maitlyn Thomsen
9.92a
Doane
16.
Sr
Crystal Schmidt
9.98a
Carroll (MT)
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Telecia Briscoe
8.59a
Wayland Baptist
2.
Fr
Sherita Lowman
8.78a
Indiana Tech
3.
Jr
Jaquel Taylor
8.79a
SR
Indiana Tech
4.
Sr
Krista Bushkofsky
8.82a
Clarke
5.
Jr
Tori DeSira
8.87a
SR
Aquinas
5.
Sr
Alex King
8.87a
Aquinas
5.
Jr
Chelsea Baker
8.87a
Friends University
8.
So
Jailyn Krantz
8.89a
Indiana Wesleyan
9.
Fr
Leondra Correia
8.94a
Indiana Tech
10.
Sr
Rachel Bramhall
8.95a
Doane
11.
So
Plenseh-Tay Sakeuh
9.00a
Taylor
12.
Jr
Karis Parker
9.01a
Wayland Baptist
13.
So
Jalacia George
9.07a
Indiana Tech
14.
Jr
Eriona Ballard
9.09a
Indiana Tech
15.
Sr
Lariah Simpson
9.12a
Indiana Tech
16.
Fr
Olivia Berks
9.13a
Hastings
17.
So
Amore Brown
9.16a
Aquinas
17.
Fr
Jennifer Ramirez
9.16a
Our Lady of the Lake
19.
Fr
Sydney Romine
9.17a
PR
Brenau
20.
Fr
Dimetrea Hamilton
9.19a
Grand View
21.
Fr
Miki Romain
9.20a
Our Lady of the Lake
22.
Sr
Ayanna Moseley
9.21a
Indiana Tech
23.
Fr
Jessica Miller
9.25a
Bethel (IN)
24.
Jr
Receva Duos
9.30a
Mt Mercy
26.
Sr
Jordan Wietzki
9.33a
Doane
27.
Fr
Tamia Derosier
9.75a
Indiana Tech
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
So
Kylie Davis
14.53m
PR
Olivet Nazarene
2.
Fr
Adrianna Shaw
14.35m
PR
Concordia-Nebraska
3.
So
Kelbie Lyon
14.22m
Hastings
4.
Sr
Raven Kelly
14.13m
SR
St. Francis (IL)
5.
So
Samantha Liermann
14.12m
SR
Concordia-Nebraska
6.
Sr
Teeka Thompson
13.76m
Hastings
7.
Jr
Sara Olsen
13.69m
SR
Hastings
8.
Sr
Kali Robb
13.54m
Concordia-Nebraska
9.
Jr
Te'Reia Mackey
13.33m
Indiana Tech
10.
Sr
Alyssa Windle
13.32m
Tabor
11.
So
Eboni Nash
13.29m
Hastings
12.
So
Lea Bock
13.19m
PR
Olivet Nazarene
13.
Jr
Bryanna Music
13.11m
Ottawa (KS)
14.
Jr
Eunique Byrd
13.09m
PR
Florida Memorial
15.
So
Erin Soat
13.08m
Clarke
16.
So
Seri Geisler
13.06m
Valley City State
17.
Jr
Jordan Irvin
12.90m
Indiana Tech
18.
So
Johanna Ragland
12.83m
Concordia-Nebraska
19.
Fr
Liz Maller
12.69m
Milligan
20.
Jr
Jennifer Donnell
12.68m
Judson
21.
Sr
Whitney Leuenberger
12.56m
Dickinson State
22.
Fr
Paige Pettell
12.53m
Lindsey Wilson
23.
So
Aliyah Brown
12.52m
Park
24.
Fr
Jasmine Lewis
12.19m
Doane
25.
Fr
Kate Grint
12.13m
Doane
26.
Jr
Nicole Ramaekers
11.94m
Hastings
27.
So
Katelynn Rheingans
11.92m
Clarke
28.
Fr
Kalea Barnett
11.62m
Cumberland U.
Sr
Chanel Roberts
DNS
Lindsey Wilson
Shot Put
- 4kg
Pentathlon
- Finals
x
1.
Sr
Crystal Schmidt
12.05m
Carroll (MT)
2.
Sr
Kylie Gokie
11.01m
SR
Doane
3.
Sr
April Faimon
10.89m
SR
Hastings
4.
Jr
Anna Houston
10.65m
PR
William Woods
5.
Jr
Chelsea Baker
10.09m
PR
Friends University
6.
Sr
Becky Collier
9.80m
Westmont
7.
Jr
Bethany Lacock
9.44m
Carroll (MT)
8.
Fr
Samantha Morrison
9.32m
PR
Davenport
9.
So
Maitlyn Thomsen
9.27m
Doane
10.
So
Brianna Stoppa
9.16m
PR
Westmont
11.
Fr
Lauren Doll
9.05m
Friends University
12.
So
Leah Banks
9.04m
Loyola-New Orleans
13.
Jr
Kaiann Arellano
8.54m
Jamestown
14.
Fr
Leondra Correia
8.34m
PR
Indiana Tech
15.
Sr
Abigail Phillips
8.33m
Taylor
16.
Fr
Dacia Harris
7.68m
Mid America Nazarene
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Tyanna Petty
1.77m
PR
Rio Grande
2.
Jr
Chelsea Baker
1.74m
PR
Friends University
3.
Sr
Marissa Johnson
1.71m
Siena Heights
4.
Jr
Candella Guijarro
1.71m
Indiana Tech
5.
Sr
Harley McBride
1.68m
SR
Eastern Oregon
6.
Sr
Becky Collier
1.68m
SR
Westmont
7.
Jr
Anne-Lorraine Brown
1.68m
PR
Olivet Nazarene
8.
Jr
Kaiann Arellano
1.65m
Jamestown
9.
So
Shay Brown
1.65m
Doane
9.
Sr
Mycah Hulst
1.65m
SR
Dordt
11.
Fr
Alexis Dale
1.65m
Doane
12.
So
Savanna Rosenbaum
1.65m
Hastings
13.
Sr
Bailey Collier
1.65m
Southwestern (KS)
14.
So
Paris Lawrence
1.65m
Indiana Tech
15.
So
Paige Dodd
1.62m
Eastern Oregon
16.
So
Emily Michalski
1.62m
Davenport
17.
So
Allison Brooks
1.62m
Concordia-Nebraska
17.
So
Mieke Paulick
1.62m
PR
Marian
19.
So
Claire Sintek
1.57m
Doane
20.
Jr
Britta Ebels
1.57m
Davenport
20.
So
Chantel Kyler
1.57m
Clarke
20.
So
Megan Milch
1.57m
Southwestern (KS)
Jr
Mallory Bont
NH
Davenport
Sr
Crystal Schmidt
NH
Carroll (MT)
So
Bria Sands
DNS
Life University
So
Anna Ash
NH
William Woods
High Jump
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Chelsea Baker
1.73m
Friends University
2.
Sr
Crystal Schmidt
1.70m
PR
Carroll (MT)
3.
Sr
Becky Collier
1.64m
Westmont
4.
Fr
Samantha Morrison
1.58m
PR
Davenport
4.
Jr
Kaiann Arellano
1.58m
Jamestown
6.
Fr
Leondra Correia
1.55m
Indiana Tech
6.
Jr
Anna Houston
1.55m
William Woods
6.
Fr
Dacia Harris
1.55m
Mid America Nazarene
9.
So
Maitlyn Thomsen
1.52m
Doane
9.
Sr
Abigail Phillips
1.52m
PR
Taylor
11.
Sr
Kylie Gokie
1.49m
Doane
11.
Jr
Bethany Lacock
1.49m
Carroll (MT)
11.
Fr
Lauren Doll
1.49m
PR
Friends University
14.
Sr
April Faimon
1.46m
Hastings
15.
So
Leah Banks
1.43m
PR
Loyola-New Orleans
16.
So
Brianna Stoppa
1.40m
PR
Westmont
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
So
Danielle Wojciechowski
3.82m
Bethel (IN)
2.
Jr
Sheila McKinley
3.77m
Siena Heights
3.
So
Allison Brooks
3.72m
Concordia-Nebraska
4.
Sr
Bethany Bailey
3.72m
PR
Indiana Wesleyan
5.
Sr
Anna Megenhardt
3.67m
PR
Hastings
5.
Jr
Terah Cundith
3.67m
PR
Carroll (MT)
7.
Jr
Tasha McKinley
3.57m
Siena Heights
8.
So
Katrina Tovar
3.57m
Spring Arbor
9.
-
Sarah Prystupa
3.47m
PR
Biola
9.
Jr
Rachel Spreng
3.47m
Aquinas
9.
Jr
Bethany Kuenzer
3.47m
Spring Arbor
12.
Jr
LaTonya Wilson
3.47m
Indiana Tech
13.
Sr
Noelle Smith
3.47m
PR
Soka U. of America
13.
So
Renee Rhodes
3.47m
Columbia College of ...
15.
Jr
AmyGrace Shoop
3.32m
Aquinas
15.
So
Dana Bowers
3.32m
PR
Westmont
15.
Fr
Chena Underhill
3.32m
PR
Westmont
15.
Jr
Katie Browning
3.32m
Rio Grande
19.
Fr
Courtney Schindler
3.32m
Doane
20.
Fr
Betsy Lovett
3.32m
Davenport
Jr
Anh Pham
NH
Indiana Tech
Sr
Carly Schmidt
NH
Indiana Tech
Jr
Abigail Mohr
NH
Doane
So
Maegan Hiatt
NH
Doane
Fr
Olivia Ryktarsyk
NH
Siena Heights
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Telecia Briscoe
5.92m
PR
Wayland Baptist
2.
Jr
Jonina Brinson
5.84m
PR
Mobile
3.
So
Plenseh-Tay Sakeuh
5.83m
PR
Taylor
4.
Jr
Tia Holmes
5.74m
Indiana Tech
5.
Jr
Danielle Wubben
5.65m
PR
Dordt
6.
Jr
Jerosan Fletcher
5.64m
Park
7.
Sr
Kylie Bradley
5.63m
PR
Olivet Nazarene
8.
Jr
Alexis Flores
5.61m
Wayland Baptist
9.
Fr
Leondra Correia
5.59m
Indiana Tech
10.
So
Bria Sands
5.54m
PR
Life University
10.
So
Shantinique Cunningham
5.54m
Hastings
12.
Jr
Madison Herrera
5.53m
PR
Westmont
13.
Fr
Markai Wotoe
5.50m
PR
Waldorf
14.
So
Mildrenae Young-Brooks
5.49m
PR
Siena Heights
15.
Jr
Mallory Bont
5.47m
Davenport
16.
So
Annesha Harris
5.42m
PR
Lindsey Wilson
17.
So
Hannah Porch
5.39m
Carroll (MT)
18.
So
Ayanna Moody
5.37m
Indiana Tech
19.
Jr
Oshin Hyman
5.34m
Warner Southern
20.
Jr
Kayla Grigg
5.29m
Indiana Tech
21.
Jr
Erin Farley
5.23m
SR
Olivet Nazarene
21.
Fr
Zarria Williams
5.23m
Ohio Christian Unive...
23.
Jr
Ashley Dugan
5.22m
York (NE)
23.
So
Morgan Reddington
5.22m
Eastern Oregon
25.
So
Abby Stricker
5.15m
Columbia College of ...
26.
Fr
Kierra Cooper
5.07m
Madonna
27.
Jr
Taylor Pennington
5.03m
Bethel (IN)
28.
Fr
Tatiana Williams
5.02m
Lindsey Wilson
28.
Jr
Karis Parker
5.02m
Wayland Baptist
30.
Fr
Johanna Wilson
4.83m
U. of Cumberlands
Jr
Dallas Tennessee
ND
Indiana Tech
Long Jump
Pentathlon
- Finals
x
2.
Jr
Chelsea Baker
5.52m
SR
Friends University
3.
So
Leah Banks
5.40m
SR
Loyola-New Orleans
4.
Sr
Becky Collier
5.37m
PR
Westmont
5.
Fr
Lauren Doll
5.18m
Friends University
6.
Sr
Abigail Phillips
5.08m
PR
Taylor
7.
Sr
Kylie Gokie
5.07m
Doane
8.
Jr
Bethany Lacock
5.02m
PR
Carroll (MT)
9.
Jr
Anna Houston
4.99m
William Woods
10.
Sr
Crystal Schmidt
4.99m
Carroll (MT)
11.
Fr
Dacia Harris
4.95m
PR
Mid America Nazarene
12.
Sr
April Faimon
4.91m
Hastings
13.
So
Brianna Stoppa
4.91m
PR
Westmont
14.
Jr
Kaiann Arellano
4.84m
Jamestown
15.
Fr
Samantha Morrison
4.77m
Davenport
16.
So
Maitlyn Thomsen
4.34m
Doane
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Bria Sands
11.93m
PR
Life University
2.
So
Victoria Younge
11.86m
Missouri Baptist
3.
Jr
Jonina Brinson
11.77m
PR
Mobile
4.
Sr
Isi Edeko
11.71m
PR
St. Francis (IL)
5.
Jr
Raiven Ellis
11.67m
PR
Mid America Nazarene
6.
Sr
Christiana Hicks
11.67m
PR
Huntington
7.
Jr
Brandi Hosford
11.52m
St Ambrose
8.
Fr
Sherita Lowman
11.42m
Indiana Tech
9.
So
Shantinique Cunningham
11.42m
Hastings
10.
So
Mildrenae Young-Brooks
11.31m
Siena Heights
11.
Sr
Dallas Bruns
11.27m
Southwest Christian
12.
So
Hannah Drake
11.20m
Cornerstone
12.
Sr
Jasmine Helms
11.20m
PR
McPherson
14.
Jr
Oshin Hyman
11.16m
SR
Warner Southern
15.
So
Abby Stricker
11.15m
Columbia College of ...
16.
So
Ja'Zell Woodard-Johnson
11.12m
PR
Cambellsville
17.
So
Annika Moore
11.11m
Carroll (MT)
18.
So
Alex Lambros
11.00m
PR
St Xavier
19.
So
Annesha Harris
10.97m
Lindsey Wilson
19.
Fr
Lauren Doll
10.97m
Friends University
21.
Jr
Charlena Williams
10.82m
Siena Heights
22.
So
Jaysa Hoins
10.76m
Doane
Jr
Alexis Flores
ND
Wayland Baptist
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Sara Olsen
19.21m
PR
Hastings
2.
Sr
Kali Robb
18.47m
SR
Concordia-Nebraska
3.
Sr
Raven Kelly
18.27m
PR
St. Francis (IL)
4.
Jr
Bryanna Music
18.06m
PR
Ottawa (KS)
5.
Sr
Sydney Meyer
17.77m
PR
Concordia-Nebraska
6.
So
Kelbie Lyon
17.40m
Hastings
7.
Sr
Teeka Thompson
17.18m
PR
Hastings
8.
Jr
Nicole Ramaekers
17.14m
PR
Hastings
9.
So
Kylie Davis
17.01m
PR
Olivet Nazarene
10.
So
Jenna Schumaker
17.00m
Davenport
11.
Jr
Carlie Vannatta
16.90m
Olivet Nazarene
12.
Sr
Dymond White
16.53m
Bacone
13.
Sr
Preston Kopp
16.32m
Clarke
14.
-
Lydia Perrigo
15.83m
PR
Vanguard
15.
Jr
Madelyn Scrivner
15.81m
William Woods
15.
Jr
Samantha Reilly
15.81m
Viterbo Univ
17.
Jr
Danielle Johnson
15.77m
PR
Bethany (KS)
18.
Sr
Taylor Wells
15.70m
Grand View
19.
Jr
Gabby Holyfield
15.68m
Cornerstone
20.
So
Mikayla Houston
15.66m
Clarke
21.
Jr
Te'Reia Mackey
15.65m
Indiana Tech
22.
Sr
Ashley O'Neill
15.18m
Siena Heights
23.
Fr
LaVon Davis
15.09m
Grand View
24.
Sr
Clarissa Hernandez
14.63m
Lewis-Clark State
25.
Jr
Marissa James
14.60m
Davenport
26.
So
Paulina Haak
14.47m
Jamestown
Sr
Katricia Svoboda
FOUL
Concordia-Nebraska
Pentathlon Score (Indoor)
Pentathlon
- Finals
x
1.
Jr
Chelsea Baker
3698
PR
Friends University
2.
Sr
Becky Collier
3516
PR
Westmont
3.
Sr
Crystal Schmidt
3413
PR
Carroll (MT)
4.
Fr
Leondra Correia
3360
PR
Indiana Tech
5.
Jr
Anna Houston
3273
SR
William Woods
6.
Sr
Kylie Gokie
3223
Doane
7.
Jr
Kaiann Arellano
3188
Jamestown
8.
Fr
Dacia Harris
3149
PR
Mid America Nazarene
9.
Sr
Abigail Phillips
3148
PR
Taylor
10.
Fr
Lauren Doll
3134
PR
Friends University
11.
Jr
Bethany Lacock
3131
PR
Carroll (MT)
11.
So
Leah Banks
3131
PR
Loyola-New Orleans
13.
Sr
April Faimon
3040
Hastings
14.
Fr
Samantha Morrison
3008
Davenport
15.
So
Maitlyn Thomsen
2923
Doane
16.
So
Brianna Stoppa
2908
PR
Westmont
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
42422 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
NAIA Indoor Championships
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for NAIA Indoor Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
1
1
3
2023
3
2022
2
2021
1
2
2
2020
1
2
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
3
2016
1
10
2015
1
2
2014
1
5
2013
1
4
2012
1
1
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
2
1
2008
1
5
1
2007
6
4
2006
2
Show 16 more
Hashtags
#naia
#naia-indoor
#championships
#nationals
#track
#field
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!